A tavasz sokak számára az újjászületés és az újrakezdés időszaka. A természet lassan életre kel, a fák rügyezni kezdenek, a madarak vidám csicsergése betölti a levegőt, és a nappalok is egyre hosszabbak lesznek. A melegedő időjárás, a napsütés és a virágba boruló táj sokakban örömöt, energiát és friss lendületet ébreszt. Ilyenkor sokan érzik úgy, hogy itt az idő a változásra, a céljaik újragondolására, az egészségesebb életmód elkezdésére vagy éppen a régóta halogatott terveik megvalósítására.

A tavasz pozitív hatásait a tudomány is alátámasztja: a napfény növeli a szervezet szerotoninszintjét, ami hozzájárul a jobb hangulathoz és a mentális frissességhez[1]. A melegebb időjárás és a természet közelsége pedig ösztönöz a több mozgásra, legyen szó egy könnyed sétáról a parkban vagy egy hosszabb kirándulásról. Az új szezon friss zöldségei és gyümölcsei szintén segítenek abban, hogy energikusabbnak és egészségesebbnek érezzük magunkat.
Azonban nem mindenki számára hozza el a tavasz az örömöt és a felszabadultság érzését. Egyeseknél éppen ebben az időszakban erősödhet fel a szorongás vagy a hangulatingadozás. Ennek hátterében több tényező is állhat. A tavaszi időjárás változékonysága, a hirtelen jött fény- és hőmérséklet-változások egyesek számára megterhelőek lehetnek, és akár szezonális depresszióhoz vagy fokozott stresszhez is vezethetnek.
Az is előfordulhat, hogy valaki nyomásként éli meg azt az elvárást, hogy tavasszal "új életet kell kezdeni", és ha nem érzi magát energikusnak vagy boldognak, az fokozhatja benne a bizonytalanságot és az önkritikát. Az ún. „újrakezdés-effektus” miatt sokan hajlamosak évszakváltáskor nagyobb elvárásokat támasztani magukkal szemben , ami szorongást válthat ki[2].
Fontos felismerni, hogy mindenkinek másként hat a tavasz, és nincs semmi baj azzal, ha valaki nem érzi magát azonnal feldobottnak az évszakváltástól.
Mit lehet tenni a tavaszi szorongással?
· Tölts időt a természetben! Már egy rövid séta segíthet a szorongás enyhítésében, különösen, ha friss levegőn végzed.
· Ne hajszold túl magad! Bár a tavasz motiváló lehet, fontos, hogy reális elvárásokat tűzz ki magad elé.
· Mozogj rendszeresen! A fizikai aktivitás bizonyítottan csökkenti a szorongás tüneteit és javítja a mentális egészséget[3].
A szorongás és a tavaszi változások közötti kapcsolat összetett, de tudatos életmódbeli döntésekkel és mélyebb önismerettel hozzájárulhatunk a kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb átmenethez.
Ha úgy érzed, hogy a tavaszi szorongás nehezíti a mindennapjaidat, az AnxioControl természetes támogatást nyújthat, segítve a lelki egyensúlyod megőrzését is. Gyakran a szorongás olyan mértékűvé válhat, hogy már az első lépések megtételére sem érzünk erőt, képtelenek vagyunk elkezdeni mozogni, vagy kimenni a természetbe. Az AnxioControl enyhítheti a szorongást, elősegítve a lelki stabilitást és ösztönözve minket az aktív életmód kialakítására – tavasszal is.
Próbáld ki az AnxioControlt most 20% kedvezménnyel! Használd a NEW20 kuponkódot a rendelésednél: ITT!
Megjegyzés: Ebben az írásban a „szorongás” kifejezést nem betegségként használjuk, hanem olyan érzésre utalva, amely, ha hosszú ideig fennáll, szorongásos betegségek kialakulásához vezethet.
[1] Lam RW, Levitan RD. (2000). Pathophysiology of seasonal affective disorder: a review. Journal of Psychiatry & Neuroscience, 25(5), 469-480.
[2] Dai H, Milkman KL, Riis J. (2014). The fresh start effect: Temporal landmarks motivate aspirational behavior. Management Science, 60(10), 2563-2582.
[3] Stubbs B, Vancampfort D, Smith L, et al. (2017). Physical activity and anxiety: A systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. American Journal of Psychiatry, 174(7), 692-700.
Comments